Seyahat İşletmeciliği Bölümü, 2012 yılında kurulmuş bir bölümdür. Bölümün amacı, öğrencilere seyahat işletmeciliği alanında gerekli akademik ve operasyonel bilgileri sunmak, turizm sektörünün her alanında çalışabilecek yetkinliğe sahip profesyoneller yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda iyi derecede yabancı dil bilen, Türkiye’yi tarihi, kültürü ve coğrafyasıyla en iyi şekilde tanıyan, iyi insan ilişkileri kurabilen, analitik düşünebilen, sorun çözme, yönetim ve organizasyon bilgisi ve yeteneği gelişmiş, hoşgörü, nezaket, saygı, dürüstlük gibi temel sosyal değerlere sahip, liderlik ve temsil yeteneği olan nitelikli turist rehberleri ve yönetici adayları yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Yüksekokulumuza öğrenci alımları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre yapılmaktadır. Seyahat İşletmeciliği bölümüne başvuruda bulunabilmek için bu sınavlarda alınan TM1 puan türü kullanılmaktadır. Programa başvurabilmek için lise ve dengi orta öğretim kurumlarının birinden mezun olmak gerekmektedir. 
ÖSYM tarafından yapılacak olan merkezi yerleştirme sonucunda programa kayıt yaptırma hakkı kazanan öğrencilerin, Yüksekokulumuzun internet sitesinde belirtilecek olan tarihlerde kesin kayıt için gerekli olan belgelerle birlikte başvurmaları gerekmektedir.
 

Mezunların Çalışma Alanları:

1. Bağımsız turist rehberi

2.Seyahat acentasına bağlı turist rehberi

3. Seyahat acentası yöneticisi

4. Seyahat acentası enformasyon memuru

5. Turizm işletmelerinde orta ve üst düzey yönetici

6. Başarılı ve yatkın öğrenciler için akademik kariyer imkânı.
 

Bunun yanı sıra mezunlarımız Tur Planlamacısı, Tur Üretim ve Operasyonu Sorumlusu, Toplantı ve Kongre Organizasyonu sorumlusu vb. iş tanımlarına uygun yönetici adayı olmaktadırlar. Bölümümüzün öğretim dili Türkçe olmakla birlikte İngilizce, Arapça dillerinin eğitimi çok yeterli düzeylerde verilmektedir. Eğitimi verilen dersler yarı yarıya sözel ve eşit ağırlıklı yapıya sahiptir. Sosyal Psikoloji, Arkeoloji, Anadolu Uygarlıkları, Coğrafya, Dinler Tarihi, Sanat Tarihi sözel alanda; İşletme, Muhasebe, Finans, Ekonomi, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon ise eşit ağırlıklı alanda yer alan derslerimizdir.

Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar ALES sınavından geçerli not almaları ve yeterli düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olmaları koşuluyla lisansüstü programlarda öğrenim görebilirler.

BAĞLANTILARİLETİŞİM

Harran Üniversitesi 
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Müdürlüğü 

Santral Tlf: 0 414 318 30 00 
Yüksekokul Sekreteri:  0 414 318 30 00 (2456)
E-posta: toiyo@harran.edu.tr
Adres: Harran Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği YO Mardin Yolu 22 Km. Osmanbey Kampüsü 63200  Şanlıurfa/ TÜRKİYE